Renginiai

Saugesnio interneto diena
KVIEČIAME SAVARANKŠKAI PASITIKRINTI SAVO ŽINIAS. https://testas.draugiskasinternetas.lt/ 5 klasių konkurso "Skraidantys puslapiai" vasario mėnesio rezultatai.
5 klasių konkurso "Skraidantys puslapiai" kovo
mėnesio rezultatai.





http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/index.php?-702711337 

SAUGESNIO INTERNETO DIENA

Velžio gimnazijos biblioteka informacinis centras  tradiciškai paminėjo Saugesnio interneto dieną. Šių metų šūkis „Kurkime geresnį internetą kartu!“ (angl. „Together for a better internet“), kviečia atkreipti dėmesį į internetą, kaip į erdvę, kurioje gyvename beveik kaip ir realiame pasaulyje. Elektroninė erdvė jau  tapo neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi, kur turime galimybę bendrauti, mokytis, pažinti pasaulį. Tam, kad virtualiame pasaulyje išvengtume nemalonių patyrimų, kad būtume saugūs, būtinas kiekvieno mūsų indėlis į geresnio interneto kūrimą. Kiekvienas turėtume atsakingai, pagarbiai, kritiškai ir kūrybingai naudoti šiuolaikines technologijas.
                      Šiandien mobilusis telefonas yra nepakeičiama bendravimo ir informacijos priemonė, siūlanti daugybę patrauklių galimybių – juo galima fotografuoti, filmuoti, įrašyti garsą, prisijungti prie mobiliojo interneto, siųsti ir gauti įvairaus turinio žinutes, žiūrėti televiziją ar naudotis vaizdo skambučiais. Kitaip sakant, mobiliuoju telefonu galima daryti beveik viską, ką galima prie interneto prijungtu asmeniniu kompiuteriuTodėl gimnazijos antrokai mokėsi atsakingai naudotis mobiliaisiais telefonais. Diskusijų metu  vaikai suprato, kad naudotis mobiliuoju telefonu ir jame esančiu internetu reikia atsakingai: asmens privatumo duomenys, netinkamas turinys yra labai svarbu. Vienbalsiai buvo nutarta, kad iškilus neaiškumams visada kreiptis į suaugusius. Kuo daugiau laisvės ir galimybių – tuo didesnė atsakomybė.
 Dalia Kukenienė













SKAITYMŲ NAKTIS BIBLIOTEKOJE




Lapkričio 30 vakarą į Vėžlio  gimnazijos biblioteką informacinį centrą rinkose 3-4 klasių daugiausiai knygų perskaitę, neformalaus švietimo būrelio „Knyga mane augina“ nariai ir 5 a klasės mokiniai  į tradicinį renginį „Skaitymų naktį gimnazijos bibliotekoje“.
Veiklų buvo daug ir įvairių: kūrėme savo pirmąją knygą, išbandėme praktiškai Kaniterapiją- skaitymą su šunimi. Nes toks skaitymo būdas gali padėti žmonėms atgauti savivertę, mažinti jų atskirtį, grąžinti pasitikėjimą savimi. Aktyvios skaitymo estafetės sužavėjo ne vieną, kaip reikėjo skaityti įvairiais balso tonais ar net sportuojant. Kad nepritrūktų energijos klausydami K. Kasparavičiaus istorijos „Arbatos klubas“ pasistiprinome bei atsigėrę arbatos išsiruošėme  į naktinį žygį tamsoje   ieškojome paslapties. Tada laukė staigmena 5 a klasės „Naktinis talentų ŠOU“ jam vadovavo klasės vadovė Rita Storastienė.Vaikams ši naktis buvo didelis džiaugsmas ir įspūdžiai. Susitikimo metu kitaip pažvelgėme į knygą, skaitymą, mėgavomės skaitymo malonumu.
                                                                          

B

Literatūra apie vertybinį ugdymą


             Daugelis šiuo metu Lietuvos mokyklose  dirbančių mokytojų priklauso vyresniajai kartai ir studijavo tuo laikotarpiu, kai apie mokinių vertybinį  ugdymą buvo kalbama labai mažai. Todėl kyla natūralus savivaldžio mokymosi poreikis.  Velžio gimnazijos bibliotekininkė Dalia Kukenienė parengė vertybiniam mokinių ugdymui skirtos literatūros parodą.  Ypatingo susidomėjimo sulaukė Pam Schiller ir Tamera Bryant „Vertybių knyga“, kurioje pateikiama daug individualios ir grupinės veiklos pavyzdžių, ugdančių vaikų dvasines vertybes. Knygoje aptariama net šešiolika vertybių.
Daugiau informacijos http://psv.europole.org/lt/literatura-apie-vertybini-ugdyma/ 





Esame partneriai Lietuvos kultūros tarybos ir Panevėžio rajono švietimo centro projekto 
„Knyga augina asmenybę“, o  lapkričio viduryje vykusio susitikimo su  animatore, režisiere, prodiusere, scenariste, dailininke, iliustratore Jūrate Leikaite metu patys kūrėme animaciją, mokiniai pamatė pačių sukurtą animaciją Jeigu norite ir jūs galite pasižiūrėti:

http://perduokzinute.wixsite.com/perduokzinute


Filmukas, skirtas Mažųjų knygų bičiulių festivaliui:

https://www.youtube.com/watch?v=YDzj9H7h1ic




Knygų Kalėdų savanoriai





Tradiciškai gruodį II gimn. klasių mokiniai skaito pasakas pradinių klasių mokiniams.






Kur rieda tavo karjeros traukinys? 


          Spalio 25 dieną 5-6 klasių komandos rinkosi į biblioteką - informacinį centrą. Čia vyko tradicinis renginys „Mano karjeros traukinys“. Baltojoje nišoje vyko protų mūšis, kuriame rungėsi dvi komandos. Mokinių laukė įvairios kūrybiškos užduotys:  reikėjo iš nuotraukos nuspręsti, kokios profesijos atstovas pavaizduotas; praktiškai išbandyti mediko profesiją (teisingai atlikti užduotį padėjo visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Ingrida Aleknienė); pagal duotus daiktus pasakyti, kurios profesijos žmogui jie priklauso; išsitraukus vieną raidę, parašyti kuo daugiau profesijų iš tos raidės. Paskutinė užduotis buvo šarados. Komandai, išsitraukus profesiją, reikėjo ją suvaidinti, o priešininkų komandai atspėti.
          Kitos dvi komandos tyliojoje skaitykloje bendravo su Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo dekanato  atstovais. Mokiniams buvo pristatyta viena iš moderniausių, pažangiausių, didžiausią perspektyvą turinčių sričių – robotika. Susitikimo metu mokiniai praktiškai konstravo robotus. Paskui komandos susikeitė vietomis.
          Renginio pabaigoje buvo susumuoti rezultatai, pasidžiaugta sumaniausiais mokiniais, klasių komandos gavo padėkos raštus ir patobulino karjeros galimybių pažinimo kompetenciją.


 Bibliotekos vedėja Dalia Kukenienė

























Šiltas susitikimas su Panevėžio rajono kaimo bendruomene Pažagieniai. Akimirkos iš renginio "Ir aš mažas buvau"







Spalio 4-oji Pasaulinė gyvūnų globos diena

Bibliotekos baltojoje nišoje vyko 3-4 klasių protų mūšis "Mes ir gyvūnai". Renginio akimirkos.









Susitikimas su vaikų rašytoju, poetu ir kino režisieriumi Vytautu V. Landsbergiu


Gimnazijos biblioteka- informacinis centras dalyvauja Panevėžio rajono švietimo centro  dalinai Lietuvos kultūros tarybos finansuojamame projekte „Knyga augina asmenybę“. Rugsėjo 27d. Panevėžio rajono švietimo centre vyko 3-4 klasių aktyviausių skaitytojų susitikimas su vaikų rašytoju, poetu ir kino režisieriumi Vytautu V. Landsbergiu. Vaikams jis geriausiai žinomas kaip knygų „Rudnosiuko istorijos“, „Obuolių pasakos“, „Arklio Dominyko meilė“, „Angelų pasakos“ ar „Stebuklingas Dominyko brangakmenis“ (išrinkta geriausia 2011 metų knyga vaikams) autorius. Tačiau rašytojas neapsiriboja vien knygų rašymu, o su bičiuliais aktoriais jas įgarsina, leidžia audioformatu. Iš svečio pasakojimų nemažai sužinojome apie jo gyvenimą: gitaros pamokas, pažintį su Vytautu Kernagiu, nepaprastą liaudies dainos galią. Uždainuoji- nusiramina siela. Šį nusiraminimo „metodą“ rašytojas taiko iki šiol. Neišdildomą įspūdį paliko jo grojamos ir dainuojamos dainos. Visi išmokome ir kartu dainavome dainą apie avižėlę. Taip pat sužinojome, kaip gimsta knygos vaikams, pasakos, iš kur atkeliauja jų herojai.

Dėkoju  mokytojui Jonui Marcinkevičiui ir Jonui Lėpai bei mokinių  tėveliams kurie skatina vaikus skaityti ir ugdo meilę knygai. Į susitikimą vyko po penkis aktyviausius skaitytojus: Kamilė Krivičiūtė 3b, Elena Vaitkevičiūtė3b, Ugnė Daunoraitė 3b,Justina Ingelevičiūtė 3b, Ugnė Šlekytė 3b Saulė Speičytė, Goda Vainoraitė, Simona Gilytė, Dradvilė Ruzaitė, o  Dovas Marcinkevičius 4a padovanojo rašytojui dovaną- padeklamavo ištrauką iš knygos „Arklio Dominyko meilė“.
                                                            Bibliotekos- informacinio centro vedėja Dalia Kukenienė


Dovo Marcikevičiaus 4a dovana rašytojui




Keletas mielų prisiminimų iš vaikų pasakų festivalio 

"Lietuvos vaikai kuria pasakas"


Sveikiname 3a kl. mokines Simoną ir Godą. dėkojame mokytojui Jonui Marcinkevičiui.


Baltojoje nišoje vyko žaidimo "Kaškės" varžytuvės












Nacionalinė bibliotekų savaitė



„Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė”


                                Stipri visuomenė – tai skaitantys, besimokantys ir svajojantys žmonės.
Stiprios bibliotekos – tai telkianti ir įkvepianti erdvė. Tai jose dirbantys profesionalai, padedantys asmenybei užaugti, kartu besikeičiantys ir kuriantys.
                                    Bendradarbiaujant su Velžio kaimo bibliotekininke Danguole Kačkiene balandžio 27 d. Velžio gimnazijos bibliotekos informacinio centro baltojoje nišoje vyko 5 klasių diskusija "Kodėl verta skaityti?". Nuotraukose akimirkos iš renginio.




















Švietimo naujienų priede, skirtame bibliotekų metams, 14 psl. informacija apie skaitymo skatinimą mūsų gimnazijoje.

http://portalas.emokykla.lt/Documents/Leidiniai/%C5%A0vietimo%20Naujienos/2016-04/04_Biblioteku%20metams.pdf 



Knyga geriausia dovana...

Mažųjų knygų bičiulių festivalis", skirtas motyvuoti vaikus skaityti lietuviškas vaikiškas knygeles. Aktyvūs 3a klasės mokiniai, vadovaujami mokytojo Jono Marcinkevičiaus skaitė Aldonos Liobytės pasakas, bei bendromis jėgomis su gimnazijos bibliotekininkėmis parengė spektaklį „Nuo pasaulio neteisybių mėgstu slėptis pasakoje“. Nuoroda: https://www.youtube.com/watch?v=xYSOcH8R-Vo).
 Džiugu, kad sulaukėme šaunių prizų: kiekvienas mokinys gavo net po  tris 2015 m. Nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatų knygas.
Skaitykime ir mėgaukimės.
Bibliotekos vedėja Dalia Kukenienė

               




 Netradiciškai paminėjome Knygnešio dieną.

                       Akimirkos iš 5-8 klasių protų mūšio.
















Susitikimas su rašytoja Rebeka Uno, knygos pretenduojančios tapti metų knyga "Atjunk" pristatymas.

                          Knyga skirta visiems, kurie mėgsta kompiuterius, internetą, socialinius tinklus, o dar labiau – žmogiškuosius santykius. Kuriems rūpi visi šie dalykai ir kurie negali įsivaizduoti gyvenimo be visų šių dalykų kartu sudėjus. Mano skaitytojas – trylikos-devyniasdešimt devynerių metų žmogus. Žinoma, pirmieji, perskaitę mano knygą, tai žmonės iš draugų bei šeimos rato: močiutė, kuri vienu metu nepaleido knygos ir vis sulaikydavo norą nueiti į tualetą, bei pora draugių, perskaičiusių knygą per keletą prisėdimų prie kavos puodelio. Ši knyga svarbi ir man pačiai, liūdinčiai dėl kintančių žmonių ryšių, lengvėjančių, virstančių vienskiemeniais hi bye bei visiems, kuriems labiau neramu nei ramu, kai ekrane lengviau pavyksta susikalbėti nei susitikus parduotuvėje ar mokyklos koridoriuje.
 Rekomenduojame paskaityti.








Saugesnio interneto savaitė SID2016 logo LTEU

              Vasario 8-12 dienomis daugelyje pasaulio šalių  minima Saugesnio interneto savaitė. Ši diena skirta skatinti saugesnį naudojimąsi internetu, apsaugoti vaikus kovojant su neteisėtu ir žalingu interneto turiniu bei elgesiu.
                Šių metų šūkis – Aš už geresnį internetą!

                Atviros diskusijos "Vaikai ir internetas" metu  mokiniai sužinojo kaip saugiai naudotis internetu ir mobiliaisiais įrenginiais. Susipažino apie kibernetinius nusikaltimus, vaikų išnaudojimą internete. Mini protų mūšio metų įvardino kur kreiptis patyrus žalą.





 Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos atstovė vedė pamoką 4 b klasės tema "Būk atsakingas internete".




Diskusijos „Internetas ir etika“ pirmos gimnazinės klasės mokiniai aptarė moralines dilemas, susijusias su bendravimu internete,mokėsi atpažinti patyčias, priekabiavimą internete. Diskutavo apie etikos taisykles, pagrindines etikos internete ašis.


               

"Kada nors knygos atėjimas pas žmogų bus prilygintas dieviškosios ugnies pagrobimui - nes kuo gi mes ginamės nuo tamsos ir smurto žvėrių, jei ne knyga, kuo sušildom sugrubusią sielą, kieno, jei ne knygos šviesa mus vedė ir veda pasaulio ir pačių širdies labirintais."

Justinas Marcinkevičius

Padėkos renginys "Knygų Kalėdos" akcijos dalyviams

Sausio 26 dieną bibliotekos baltojoje nišoje vyko padėkos renginys akcijos "Knygų Kalėdos" dalyviams. Nuoširdžiai dėkojame už dovanotas bibliotekai knygas. Jūsų dėka bibliotekos fondai pasipildė net 130 puikių knygų. Jos jau laukia savo skaitytojo.

Net 40 knygų nuo rugsėjo 1d. perskaitęs ir visą dėžę puikių knygų bibliotekai padovanojęs 4 a klasės mokinys 
Lukas Rožėnas


Bibliotekininkės



Knygų Kalėdų savanoriai



 Gruodžio 7 dieną gimnazijos Baltojoje nišoje prasidėjo kalėdiniai skaitymai pradinių klasių mokiniams. Šią popietę Knygų Kalėdų savanoriais buvo 6a klasės mokiniai (mokytoja Dalia Karkazienė). Susidomėję mokiniai klausėsi skaitomo teksto ir iliustracijų pristatymo. Po skaitymų buvo pristatytos naujai gautos knygos, skaitytos jų ištraukos.
Gruodžio 17dieną II gimnazinės klasės mokiniai kvietė visus pradinukus dalintis gerumu ir priminė pasakaitę apie šiltus švelnukus. Beje, po skaitymo laukė staigmena: kiekviena klasė gavo maišelį su tikru  švelnuku.
Linkiu visiems savo širdyje visada turėti švelnuką ir nebijoti juo pasidalinti su draugu, šalia esančiu. Dėkoju gimnazijos bendruomenei padovanojus bibliotekai net 130 knygų.
                                                      Bibliotekos vedėja Dalia Kukenienė






ŠIAURĖS ŠALIŲ BIBLIOTEKŲ SAVAITĖ 2015


Draugystė Šiaurės šalyse


Ko ieškau draugystėje?
Beveik nieko, bet kartu kažko daugiau
nei rasčiau vienas. 
 (laisvas vertimas. Orig. Stein Mehren, norvegų poetas).


Kaip rašo norvegų poetas S. Mehrenas, nėra taip paprasta įvardyti draugystę. Tačiau žmonės nesiliauja mėginę. Literatūra mums siūlo draugystę su knygų herojais, draugystę tarp knygos ir skaitytojo. Šiemet Šiaurės šalių bibliotekų savaitei pasirinkta tema - draugystė. Priežasčių tam turime ne vieną.
Draugystė - vienas svarbiausių tarpusavio santykių. Mažai kas gali mums suteikti didesnį saugumo jausmą nei žinojimas, kad turi gerą draugą. Nostalgiškai prisimename vaikystę ir vaikystės draugus, kurie mums visą gyvenimą išlieka ypatingai brangūs. Gerą draugą turėti yra svarbu, bet ne ką svarbiau ir pačiam mokėti būti draugu.
Draugystės esama visokios: draugystė tarp bendraamžių ir skirtingų kartų, su tos pačios ir priešingos lyties žmonėmis, draugais laikome ir savo augintinius. Galime būti geru draugu patys sau ir beveik nepažįstamiems. Draugystė tiesia tiltus - tarp žmonių, tarp šalių.
Daugiau informacijos galite rasti: http://www.bibliotek.org/lt/
Kaip ir kiekvienais metais, mūsų gimnazija aktyviai dalyvavo Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiuose. Be tradicinės Šviesos ir žodžio šventės, šią savaitę vyko daug ir įvairių renginių. Velžio gimnazijos bendruomenę sužavėjo 4b klasės mokinių (mokytoja Aušra Kumer) kūrybinių darbelių paroda: „Ar žinai kas mano draugas?“. Ketvirtokai originaliai pristatė mylimiausius  knygų herojus. Dailės būrelio „Jaunučių paletė“ (vadovė Vaida Vaitkevičienė) mokiniai pristatė savo darbus: „Kokios spalvos draugystė?“. 7a klasėje, lietuvių kalbos mokytoja Regina Švagždienė ir dailės mokytoja Irma Mitigailaitė surengė integruotą pamoką ir gimnazijos bibliotekoje pristatė  literatūrinių portretų parodą „Pažink draugą“. Tikybos mokytoja Lina Žostautaitė,  paskatino 5-6 klasių mokinius kurti draugystės istoriją. Visi buvo sužavėti nuostabiais darbais. Aktyviųjų pertraukų metu „Reikia draugą turėti“ dainavimo būrelis ( mokytoja Zita Tikiušienė) mokė draugauti su daina. O aktyvios pertraukos „Ko ieškau draugystėje?“ metu žaidėme žaidimus, skaitėme draugystės istoriją. Mokiniai dalyvavo ir Instagram konkurse „Ką tau reiškia draugystė?“ . Visus  savaitės renginius apibendrino edukacinė popietė “Geriau apsupk save draugais nei tvora“. Jos metu maironiečių būrelio nariai (mokytoja Dalia Karkazienė) priminė visiems tikrąsias draugo savybes, pateikė įžymių žmonių minčių apie draugystę. Velžio bibliotekininkė Danguolė Kačkienė organizavo žaidimus stiprinančius draugystę. Draugystė- viena iš bendrumo formų. Labai tikiuosi, kad tas bendrumo jausmas lydėjęs Šiaurės šalių savaitės renginių metu, nepaleis mūsų bendruomenės, o tik gilės ir tobulės. Juk jeigu nori turėti draugų, tai pirmiausia pats būk draugas.

Bibliotekos- informacinio centro vedėja Dalia Kukenienė.


Būrelio "Jaunučių paletė" kūrybiniai darbai

Mano draugystės istorija

Maironiečiai 

Mano mylimiausias knygos herojus 4b klasė


      


                 NIEKO RIMTO LEIDYKLOS AKCIJA 

                 "ATVIRUKAI GALI VIRSTI KNYGOMIS"

 Artėja metas, kai ims kvepėti imbieriniais sausainiais, mandarinais, cinamonu ir visi taps truputį geresni.

 Kviečiame kartu su leidykla "Nieko rimto" pasitikti jaukiausias metų šventes ir sulaukti stebuklo. O stebuklai gali įvykti labai paprastai.

 Atvirukai ir mielos smulkmenos gali virsti knygomis! 

Leidykla "Nieko rimto" gimnazijos bibliotekoje įkurdino kalėdinių atvirukų ir kitų leidyklos „Nieko rimto“ prekių kolekciją. Jums labiausiai patikusius – mokytojai,mokiniai ir kiti bendruomenės nariai galite įsigyti. Surinktos lėšos bus dalinamos perpus. Pusė sumos virstų „Nieko rimto“ knygomis, kurias galėsime išsirinkti patys. Bus pritaikytos leidyklos kainos, kad kuo daugiau knygelių nukeliautų į mūsų biblioteką. 

Laukiame Jūsų bibliotekos tyliojoje skaitykloje. 




 "KAS SKAITO RAŠO- DUONOS NEPRAŠO"

Taip sako lietuvių liaudies išmintis, o rugsėjo 08 dieną minima Tarptautinė raštingumo diena.

 


Tarptautinė raštingumo diena švenčiama UNESCO iniciatyva. Šią dieną minimi ir pagerbiami tie, kurie atnešė pasauliui raštingumą ir visi mokytojai, kurie dabar moko kitus.
Remiantis 2009 m. Jungtinių Tautų vystimosi programos pranešimu, 2009-aisiais didžiausias raštingumo lygis užfiksuotas Kuboje, Estijoje ir Latvijoje, kur 99,8 proc. vyresnių nei 15 metų gyventojų yra raštingi. Lietuvoje šis procentas siekia 99,7. Daugumoje Europos Sąjungos šalių, taip pat Amerikoje, šis rodiklis siekia 99,0 procento. Mažiausias raštingumas nustatytas Afrikos šalyse, ten jis siekia tik 23-29 proc.
Raštingu vadinamas žmogus mokantis rašyti ir skaityti. Keliant aukštesnius reikalavimus, raštingas žmogus turi sugebėti suprasti bei įvairiose situacijose naudoti atspausdintus ir parašytus duomenis, gebėti rišliai bendrauti, skaičiuoti. Be to, kalbininkai pasakytų, kad raštingas žmogus turi sugebėti taisyklingai rašyti ir kalbėti.
Informacija iš: http://day.lt/sventes/straipsniai/rastingumo_diena


„Ne žemės derlumu, ne drabužių įvairumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių stiprumu laikosi tautos, bet daugiausia išlaikydamos savąją kalbą, kuri didina ir palaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę. Gimtoji kalba yra bendrosios meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas. Sunaikink kalbą – sunaikinsi santaiką, vienybę ir dorybę. Sunaikink kalbą – sunaikinsi dangaus saulę, sujauksi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę. 
Ištrauka iš Postilės. Mikalojaus Daukšos „Prakalba į malonųjį skaitytoją” Aleksandro Dundulio vertimas.








„Pažaisti knygą“ popietė su savanore Nadia iš Vokietijos







,,Biblioteka: informacija ir žinios – kiekvienam“


Lietuvos bibliotekininkų draugija 2015 metų balandžio 23 – 29  dienomis skelbia 15-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę.

Šiandien bibliotekos – tai daugiau, nei pastatai ir daugiau, nei lentynos su knygomis. Tai laisvė rasti informaciją kur ir kada bebūtum, tai galimybė prieiti prie milžiniškų mokslinės informacijos duomenų saugyklų, prie unikalių skaitmeninio kultūros paveldo archyvų. Tai fizinė ir virtuali aplinka mokymuisi, kūrybinei ir socialinei asmenybės raiškai.
Turėdamos didžiausią išplėtotą tinklą šalyse, pažangias technologijas ir darbuotojų kompetencijas, šios dienos bibliotekos – įtakingas, kompetentingas, patikimas veikėjas kuriant darnią, kūrybingą ir žinančią visuomenę.

2014 m. vasarą Tarptautinės bibliotekų ir institucijų federacijos (IFLA), didžiausios organizacijos, vienijančios viso pasaulio bibliotekininkus, konferencijos metu buvo priimta Liono deklaracija dėl teisės į informaciją ir plėtrą. Deklaracija siekiama patvirtinti įsipareigojimus 2015 m. Jungtinių tautų Tvaraus vystymosi tikslų programoje, pabrėžiant kiekvieno žmogaus teisę į prieigą, naudojimą ir dalijimąsi informacija.
15-osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės tikslas, atsižvelgiant į Liono deklaracijos svarbą,– parodyti bibliotekų vaidmenį mažinant informacinę atskirtį, ugdant informacinio raštingumo gebėjimus, kurie padeda rasti patikimus duomenis ir kokybiškas paslaugas. Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu šalies bibliotekose planuojami jau tradicija tapę skaitymai, susitikimai, edukacinės programos ir kiti renginiai, skirti informacinio raštingumo ugdymui.
Nacionalinės bibliotekų savaitės baigiamasis renginys – tarptautinė konferencija ,,Biblioteka: informacija ir žinios – kiekvienam" ("Library: information, data and knowledge for everyone"). Konferencijoje dalyvaus IFLA prezidentė S. Sipila, kolegos bibliotekininkai iš kaimyninių šalių. Pranešimus skaitys mokslo ir politikos atstovai, profesionalūs bibliotekų praktikai, komunikacijos ir informacijos specialistai.

Balandžio 2-ąją, Hanso Christiano Anderseno gimimo dieną, švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena. Kasmet vis kitos šalies Tarptautinės vaikų knygos tarybos (IBBY) skyrius kuria Tarptautinės vaikų knygos dienos plakatą ir kreipimąsi į skaitytojus. 2015 m. plakatą ir kreipimąsi kūrė Jungtinių Arabų Emyratų IBBY skyrius. Kreipimosi autorė yra skyriaus pirmininkė Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi, o plakatą sukūrė iliustruotoja Nasim Abaeian.
Tarptautinės vaikų knygos dienos kreipimasis : „DAUG KULTŪRŲ, VIENAS PASAKOJIMAS“   Marwa Al Aqroubi
Mūsų bibliotekoje šią savaitė vyks renginiai skirti paminėti tarptautinę vaikų knygos dieną. 
03.23 d. "Kada raidelės tampa žodžiais, o žodžiai knygomis pavirsta".









03.25 d. "Daug kultūrų- vienas pasakojimas".
03.23 d. paroda "Ne bėda gimti ančių kieme, kad tik būtum iš gulbės kiaušinio" H. K. Andersenas


Atvira diskusija apie savanorystę ES šalyse ir Lietuvoje.

Vasario 4d. Pirma pamoka I gimnazijos klasės, antra pamoka II gimnazijos klasės                        

                                                                                




 Kalbos atveria duris...

Bendradarbiaujant su Panevėžio rajono viešosios bibliotekos darbuotojomis gruodžio 12d. surengta  EST savanorės Nadjos Huber informacinė sesija su 6a, 6b, 8 b ir c, bei II B klasių mokiniais besimokančiais prancūzų kalbos. Nadja pagyrė 6a klasės mokinių kalbines žinias, nors jie kalbą mokosi tik pirmuosius mėnesius. Gimnazinių klasių mokiniams palinkėjo surasti drąsos kalbėti, kad ir su klaidomis. Mokiniai sužinojo apie Nadjos šeimą, diskutavo apie pomėgius, studijas, savanorystės  galimybes. Įdomu tai , kad Vokietijos ir Prancūzijos mokyklos turi puikias mainų programas kalbų mokimuisi. Tai labai skatina mokinių motyvaciją ir tobulina praktines žinias. Todėl  Nadja puikiai moka prancūziškai. Nadja gimnazijos bibliotekoje sužavėjo knygų eglutė ir 4b klasės mokinių sukurtų knygelių paroda. Nustebino, kad mokykla turi savo biblioteką ir mokiniai negaišdami laiko gali pasiimti norimas skaityti knygas.
Savanorystė puikus būdas pažinti šalis, išmokti kalbų. O  kalbos atveria duris.

Bibliotekos vedėja Dalia Kukenienė
Prancūzų kalbos mokytoja Regina Tijonaitytė





Meninės kūrybinės raiškos būrelio "Darbštukas" paroda "Kalėdinis miestas"
 Vadovė Vaida Piaulokienė




          

  "Išmokykite mane nereikalauti to, kas neįmanoma ir nesielvartauti dėl to, kas nepataisoma"



Jurga Ivanauskaitė gimė 1961 lapkričio 14 dieną Vilniuje. Jau vaikystėje pradėjo domėtis rytų kultūromis ir civilizacijomis. Iš pradžių domėjosi japonų, o kiek vėliau Indijos , bei Tibeto kultūros ir religijomis. J.Ivanauskaitė nuo pat mažens galima sakyti buvo menininkė. Mėgo skaityti,  rašyti. 

1980 metais baigė Mikolojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą ir pradėjo studijuoti Vilniaus dailės akademijoje grafikos studijas. 

1985 m. akademija baigė. Tais pačiais metais  pasirodo pirmasis Jurgos Ivanauskaitės novelių rinkinės „Pakalnučių  metai“. Studijuodama ji pasižymėjo kaip maištininkė, stengėsi savo kūrybą atitolinti nuo marksistinės ir komunistinės ideologijos. 

1988m. pasirodo pirmasis romanas „Mėnulio vaikai“. 

1994 m. rašytojai išvyko į Indija. Kaip pati teigė ieškoti savęs. Ten ji  Dharmansaloje studijavo Tibeto Budizmą. Vėliau keliavo ir persikėlė į Buriatiją, budizmo meką. Ten rašytoja ir toliau bandė atrasti save, daug meditavo, skaitė. Tai atsiliepė jos kūryboje Pradėjo rašyti eseistinius , publicistinius rinkinius „Ištremtas Tibetas“ (1996 metais).

Tibetas ją užkrėtė ir sužavėjo, todėl 1998 m. grįžusi iš Tibeto surengė piešinių parodą „108 Mandalos” o po metų 1999 metais fotografijų parodą “Tibetas – kita realybė” 

2002 m. prie prezidentūros, kai buvo laukiama į ją atvykstant tuometinio Kinijos prezidento Jiang Zeminio, rašyto Jurga Ivanauskaitė buvo suimta. Policininkai ją suėmę laikė apie 1 valandą ir kai Kinijos prezidentas atvyko į prezidentūra, ji buvo paleista. 

2005 metais Jurgai Ivanauskaitei diagnozuotas vėžys. 

2006 m. buvo išrinkta metų moterimi. 

2007 metais pagal Jurgos Ivanauskaitės romanus: „Ragana ir lietus“, „Placebas“, „Sapnų Nublokšti“ režisierius Algimantas Puipa sukūrė filmą „Nuodėmės užkalbėjimas“. Lietuvoje šis kino filmas uždirbo 686 tūkstančius litų. 

2007 metais vasario 17 dieną kovoje prieš vėžį krito ši garsi Lietuvos rašytoja. Jos atminimui žmonės norėtų įrengti parkelį.

www.blogas.lt/biografija
www.kabutes.lt
Jurgos Ivanauskaitės mintys:
·         Apie kitą žmogų neįmanoma papasakot todėl, kad svetimą gyvenimą kiekvienas mato savo spalva.
·         Su visa banda neįžengsi pro dangaus vartus.
·         Visata alsuoja meile, ne, visata - tai meile, tai absoliuti meiles melodija.
·         Nuodėmė pasakot apie save, nes tai mėgavimasis kančia. Nuodėmė klausytis svetimos kančios.
·         Sužinot viską apie kitą žmogų- beprotiškas, pamišėliškas noras. Juk žmogus- visada visiems ir visur kitoks. Žmogus, kaip upė- teka, srūva, kinta... ar galima vienąsyk įbridus į upę pasakyti, kokie yra jos vandenys pavasarį, vasarą, rudenį, žiemą, švintant, saulei leidžiantis; mėnesienoje; kokie jie plukdydami ižą, purvus po smarkių liūčių ar kieno nors negyvą kūną?..
·         Keletą pastarųjų metų, paklausta, ko labiausiai noriu, atsakydavau – Gilaus tikėjimo. Aš jo ieškojau visur: Paberžėje, Himalajuose, Šventraščiuose, dvasinėse praktikose, žūtbūtinėse pastangose nušvisti ir aklame, bet labai žmogiškame įtūžyje, kad tai nepavyksta. Dievas tyli. Palengva suvokiau, kad tikėjimo negalima susikurti, pasiimti, pasivogti ar jėga išplėšti.
·         Atvirumas ne suartina žmones, o juos skiria, tolina vieną nuo kito. Juk būdamas atviras, žmogus kaip į tunelį eina gilyn į save; tolsta, tolsta, tolsta nuo to, kuriam atsiveria, to, kuris bijo arba nenori, arba nesupranta leistis iš paskos
·         Gyvenkime taip, kad nebūtume kamuoliu paspirti gimimo akimirką ir visą likusį gyvenimą riedantys į mirties vartus
·         Negaliu pakęst melo, jau vien dėl to, kad pats dažnai užsiimu šiuo dvasiniu onanizmu. (Mėnulio vaikai)
·         Aistra - ne vien tik fizinis geismas, juo labiau - ne gašlumas. Tai aistra gyvenimui, pasauliui. Aistra aprėpti neaprėpiama, patirti, kas užauginta, aistra tokio pat aistringo atsako iš aplinkos.
§  www.cituok.lt

                     


    Troliai Šiaurėje 2014 ruduo


Šiaurės šalių bibliotekų savaitė tradiciškai prasideda Šviesos ir žodžio švente. Tai įprasmintas senovinis šiauriečių paprotys: tamsiais žvarbiais rudens vakarais susirinkus prie degančio laužo pasakoti vieni kitiems įdomias istorijas. Pagrindinė savaitės idėja - populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą, organizuoti kultūros renginius bibliotekose pasiūlyta bendra tema. Šių metų tema - “Troliai Šiaurėje”. Kadangi pirmadienis- didžioji skaitymo balsu diena, tai Panevėžio rajono Velžio gimnazijos 2a klasės skaitovai, degant žvakėms skaitė skaitinį iš Tuvės Janson švedų rašytojos knygos „Trolis mumis ir žiema“ savo draugams. Antradienį  į svečius užsuko TROLIAI. Neformalaus švietimo “Kūrybinės dirbtuvės” ir “ Dailės ir keramikos” būrelių 4-8 klasių mokiniai vadovaujami mokytojų Dalios Zdanavičiūtės, Doloresos Rakauskienės ir Irmos Mitigailaitės sukūrė kompoziciją “ Toliukai”. Trečiadienį ir ketvirtadienį šurmuliavome per aktyviasias pertraukas “Ką žinau apie Šiaurės šalis?”, žiūrėjome animacinius filmukus apie trolius. Paskutinis savaitės renginys šokių kolektyvo “Kupolėlė” įspūdžiai iš Suomijos.Tądien biblioteka kvepėjo žolelių arbata, drauge kurėme istoriją apie trolius. Visi džiaugėsi sukurta istorija. „Kai mini trolį, jis stovi prieangyje“...Taip sako 1688-ųjų metų švedų patarlė. Ir šį rudenį tai buvo tiesa. Bibliotekose lankėsi troliai- užburiantys, viliojantys, vagiantys arbatą ar saldainius...
Šiaurės šalių bibliotekų savaitę organizuoja asociacijų Norden sąjunga, bendradarbiaudama su nacionalinėmis asociacijomis Norden. Projektą remia Šiaurės ministrų taryba.
Bibliotekos vedėja Dalia Kukenienė






























Taip pat dalyvaujam Instagram konkurse. Jeigu norite pažiūrėti kaip atrodo mūsų toliai, suraskite svetainėje www.bibliotek.org

Projekto vadovas     Anne Malström
Tekstų autorius     Malene Berthelsen Lindgren
Dailininkas    Brian Pilkington
Dizainas ir maketavimas    Martin Mohr Olsen





Pamoka su kunigu gimnazijos  „Baltojoje nišoje“

        Grįžę po atostogų dvyliktokai atėjo į netradicinę lietuvių kalbos pamoką. Jaukiai bibliotekininkių papuoštoje erdvėje vyko  pamoka su kunigu vienuoliu Domingu Avellaneda  Cabanillas apie pašaukimą, tikėjimą ir meilę. Tokios pamokos poreikis atsirado perskaičius ir išanalizavus V.Mykolaičio –Putino romaną „Altorių šešėly“. Mokiniams kūrinys iškėlė klausimų, į kuriuos padėjo atsakyti pakviestas kunigas. Įdomu tai, kad šis kunigas yra argentinietis, gyvenantis jau 10 metų Lietuvoje ir puikiai kalbantis lietuviškai. Šis dvasininkas išskirtinai moka bendrauti su jaunais žmonėmis, įtraukia juos į įdomias veiklas.
       Mūsų pokalbis prie arbatos puodelio ir pyrago buvo nuoširdus, subtilus, jaunimas uždavinėjo kunigui  sau aktualius klausimus, išsakė savo nuomonę. „Tai, kad mūsų visuomenėje daug liūdesio, netikrumo, nevilties, žmones praradę pusiausvyrą , galima paaiškinti vieninteliu dalyku – esame nutolę nuo tikėjimo, kuris viską harmonizuotų ir suteiktų prasmę mūsų gyvenimui , - teigė kunigas Domingas. - O jei laužome santuokos įžadus, vadinasi, tiesiog nemylime savo žmogaus.“ Galbūt šis pokalbis padėjo bent kai kuriems iš mūsų labiau suvokti savo vidinį  pasaulį.
        Šios pamokos – susitikimo organizavimas - tai integruota gimnazijos informacinio centro darbuotojų ir lietuvių k. mokytojos veikla.
Lietuvių k. mokytoja Regina Švagždienė














                                           Arbatėlė "Mano vaikystės knyga"

Darganotą spalio šešioliktos rytą į gimnazijos biblioteką rinkosi 5b, 7b ir 9b klasių gimnazistai ir mokytojai į susitikimą, kvepiantį arbatėle „Mano vaikystės knyga“. Gurkšnodami svarainių arbatą, žvakių šviesoje dalijomės mintimis apie knygas. Sužinojome, kad visi prisimena savo vaikystės knygą, kuri turi savo istoriją, įspaudusią pėdsaką ne tik atmintyje, bet ir širdyje. Sužavėjo mokytojos Angelės pasakojimas. Būdama trečiokė, ji perskaitė net 300 knygų. Mokytoja Olga mano, jog kiekvienai knygai pažinti ateina savas laikas. Direktorius papasakojo, kad jam didžiausią įspūdį paliko knygos apie gamtą. Įkvėptas nepaprastų istorijų, tikėjosi tapti gamtininku, bet likimas nuvedė kitu keliu. Septintokė Aringa papasakojo apie savo pamėgtą heroję raganą Lilę, kuri yra nepaprastai drąsi ir kūrybinga, todėl mergaitei labai patinka. Pavaduotoja Silvija papasakojo, jog knygas skaitydavo naktį paslapčia, pasislėpusi po antklode ir pasišviesdama prožektoriumi. Gimnazistė Arūnė sakė, kad dabar vietoj prožektoriaus mokiniai pasišviečia mobiliuoju telefonu. Buvo džiugu girdėti, kad  skirtingų kartų atstovai randa bendrą pomėgį ir visai nesvarbu, kad juos skiria skirtingos priemonės, tačiau noras eiti šviesos keliu yra stipresnis už bet kokias sienas.
Laikas gali sunaikinti daiktus, bet nepajėgia ištrinti prisiminimų, jeigu jie paliko gilų įspūdį, atgimsta įvairiais pavidalais pačiu netikėčiausiu laiku ir padeda išgyventi besikeičiančiame pasaulyje. Vaikystėje perskaitytos knygos ir yra kelrodis, padedantis išlikti savimi, kad ir kas benutiktų. 
Bibliotekos vedėja Dalia Kukenienė












 „ Mes esame atsakingi už tuos, kuriuos prisijaukinome“  ( Antoine de Saint Egziupery)  



Spalio 4-toji yra ir šv. Pranciškaus Asyžiečio (gyvūnų globėjo) diena. Pasaulis žino Pranciškų Asyžietį kaip poetą, visuomenės veikėją, gamtos mylėtoją. Mintis paminėti šią dieną gimė 1931 metais Florencijoje, tarptautinėje konferencijoje, skirtoje gyvūnų globai. Nuo 2000 metų ši diena minima ir Lietuvoje. Šia diena siekiama priminti, kad tarp mūsų gyvenantiems gyvūnams reikalingas dėmesys ir globa. Todėl spalio šeštą dieną po pamokų į gimnazijos biblioteką paminėti Pasaulinę  gyvūnų globėjo dieną  sugužėjo visas būrys pradinių klasių mokinių. Čia jų laukė bibliotekininkės, kurios dar kartelį priminė, kad gyvūnams reikia ne vien tik maisto ir būsto, uždavė mįslių apie gyvūnus. Būrelio „Jaunučių paletė“ vadovė Vaida pasiūlė nupiešti mylimiausią gyvūną. Taip gimė mūsų linkėjimų gyvūnams knyga „ Mes esame atsakingi už tuos, kuriuos prisijaukinome“  ( Antoine de Saint Egziupery)  









Dėkojame visiems Velžio bibliotekininkė Danguolė Kačkienė, gimnazijos bibliotekininkės Dalia Kukenienė Ir Dalia Zdanavičiūtė, mokytoja Vaida Vaitjevičienė.

Kelionė į knygų šalį...

Rugsėjo paskutinę savaitę gimnazijos bibliotekoje vyko atviros pamokos pirmokams „Kelionė į Knygų šalį“. Pirmokai gavę knygų fėjos laišką, labai nudžiugo, kad buvo pakviesti į paslaptingą knygų pasaulį. Knygų fėja supažindino mažuosius su biblioteka, papasakojo kaip atsiranda knyga, kokia jos sandara. Pirmokai sužinojo, kad knyga turi autorių, dailininką, leidyklą. Pamatė didžiausią, mažiausią, ilgaamžę knygas. Sužinojo, kad elektronines knygas galima skaityti elektroniniu knygų skaitytuvu. Mokiniai domėjosi knygų įvairove. Pamoką paįvairino grupinės užduotys. Reikėjo pasukti galvą, kad surasti kur yra enciklopedijos, pasakų lentyna ar knygos skirtos pirmokams. Pirmokėliai pažadėjo saugoti knygas.  Tada mokiniai pasakė  žodžius, kuriuos skyrė knygelei: knyga tai – meilė, išmintis, draugė, istorija, įdomu, pasaulis, geras dalykas, pažinimas, žinojimas... Dovanų vaikai gavo  ,,Knygelės prašymą“ ir komiksų knygelę.
  Pirmokai pasižadėjo kuo greičiau išmokti skaityti, lankytis bibliotekoje, pasidalinti žiniomis su savo draugais.















Bibliotekos vedėja Dalia Kukenienė

1 komentaras:

  1. Bibliotekos veikla tokia įdomi, tokia įvairiaspalvė, kad mokiniai, manau, negali neskaityti, nedalyvauti knygų šventėse, susitikimuose, aptarimuose...

    AtsakytiPanaikinti